Forum Focus Klub Polska  
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > FAQ > MK1

Komunikaty

 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Prev Previous Post   Next Post Next
stare 18-11-12, 00:43   #1
czaptan
Kataryna
Grupa: Śląsk
 
Avatar czaptan
 
Wojtek
Zarejestrowany: May 2011
Skąd: Tarnowskie Góry
Ford Focus I FL
kombi
1.8 TDDi 90KM manual
marzec
2004
SG Gliwice
Postów: 3 183
Garaż
Domyślnie Montaż automatu świateł i wycieraczek z nowszych Fordów do Foki MK1

Nie jest to bardzo trudne zadanie, ale na pewno dość skomplikowane. Poradnik piszę w kilku podejściach, bo prace przeprowadzałem etapami.

Koszt zabawy wyniósł mnie ok 220 zł, można taniej, można drożej.

Co potrzebujemy:

- sensor deszczu z ramką mocującą z Forda, może być z Mondeo Mk3, Focusa Mk2, C-maxa itp.
- moduł sterujący, najlepiej z wtyczką
- najlepiej przełącznik świateł z opcją Auto, z aut jak wyżej




Foto zapożyczone z FAQ do Mondeo, swojego zapomniałem zrobić. Podmienię jak kiedyś będę zaglądał pod kierownicę, dodaję nie swoje bo pytania o ten moduł się powtarzają.



Do tego dodatkowo:
- sporo kolorowych kabelków
- lutownica
- obcinaczki
- kalafonia
- konektorki
- koszulki termokurczliwe, izolacja, taśma parciana
- trytytki
- podstawowe narzędzia do rozkręcenia plastików
- kawałek folii przyciemniającej na szybę
- klej do szyb lub odrobinę $$$ na wizytę u panów od wymiany szyb

Część 1: Przełącznik.

Wyciągamy przełącznik świateł z auta. Do tego wystarczy odkręcić dwie śruby mocujące dolną osłonę pod kierownicą. Są zaznaczone strzałkami na fotce poniżej. Wyciągamy nawiew (nacisnąć go mocno w dół lub w górę, nie pamietam) i ściągamy plastikową maskownicę. Jest na zwykłe zatrzaski.



Następnie wykręcamy 3 śruby trzymające przełącznik, odpinamy wtyczkę i możemy iść do domu.





To teraz porównanie obu przełączników, u mnie akurat z Mondeo Mk3. Jak widać, podstawowa różnica to położenie "zera". Regulacja podświetlenia to akurat detal, później dorwałem przełącznik z Foki z regulacją i przełożyłem maskownicę żeby móc go używać. W przeciwnym razie możecie ustawić sobie ma maxa czy jak tam chcecie i zostawić, skoro do tej pory żyliście bez to dacie radę . Jak widać, z tyłu są identyczne





Dobra, to rozbieramy. Pełny opis jest w FAQ od nostress, pokażę więc tylko skrótowo. 4 zatrzaski jak na fotce poniżej, potem ustawiamy przełącznik na położenie "P" i rozdzielamy front od tyłu.



Po lewej Focus, po prawej Mondeo. Pomijając podświetlenie i akcesoria, jest prawie to samo. Główna różnica to położenie diody od kontrolki przeciwmgielnej. Ja sobie przelutowałem swoją diodę do płytki z Mondeo, natomiast te z Mondka usunąłem (nie mam halogenów z przodu).



Po rozłożeniu reszty wg FAQ podlinkowanego wyżej, mamy taki obraz:



Kolejne różnice to bolce pokrętła - mają gdzie indziej ząbek sterujący, stąd wynika różne położenie "zera" na przełącznikach. Druga rzecz to inne plastiki prowadzące, musimy użyć tych z przełącznika z Auto, żeby móc włączyć wszystkie opcje (zielone, czarne są z Foki)



Przy okazji zamalowałem prześwity, czarna farbka modelarska podziałała idealnie:



Jestem na etapie próby przerobienia gniazda mocowania pokrętła tak, żeby obrócić cały mechanizm o jedną pozycję. Dlaczego? Bo po przełożeniu mechanizmu z Mondeo przestają nam się zgadzać oznaczenia. "Zero" mamy na P, postojowe za "zerze", mijania na postojowych a automat na mijania. P jest jedną pozycję w lewo, czyli na niczym . Być może wycięcie gniazda i obrócenie go o jedną pozycję załatwi sprawę, ale czy się uda to nie wiem. Wtedy oznaczenia by się zgadzały a AUTO byłoby na "pustym" za mijania, niemal w poziomie. Dorobi się jakieś oznaczenie i będzie jak trzeba. Temat rozwojowy.

Część 2: Wiązka.

Warto polutować wszystko w domu, w aucie jest nie wygodnie. Jeśli mamy wtyczkę to super, jak nie to trzeba rzeźbić konektorki. Rozpiskę elektryczną zaczerpnąłem z opisu z Ford Club Polska: FAQ od rednaxelA. Jedynie sprawdziłem ze schematami z Focusa, czy instalacje idą tak samo. Wygląda na to, że jest to identyczne w Fordach z tych lat .

Do wtyczki przylutowałem kabelki wg rozpiski, zaizolowałem i skleiłem wiązkę. Miałem swoje kolory, to sobie opisałem żeby łatwiej mi się w aucie robiło .









Rozpiska. Opisuję piny we wtycze modułu. Uważać na numerację pinów! Wtyczka od modułu ma podział na nieparzyste i parzyste, pozostałe wtyczki mają po kolei.

Pin 1 - Czujnik deszczu: pin 3
Pin 2 - Włącznik świateł: pin 6
Pin 3 - Włącznik świateł: pin 4 - tu nie było pinu w kostce, więc trzeba dorobić (fotka niżej)
Pin 4 - Włącznik świateł: pin 8 oraz czujnik deszczu: pin 1
Pin 5 - Włącznik świateł: pin 10 oraz czujnik deszczu: pin 2
Pin 6 - Włącznik świateł: pin 13
Pin 7 - Dźwignia wycieraczek: pin 1, kabel ucinamy (odpowiada za regulację czułości)
Pin 8 - Włącznik świateł: pin 11 (uwaga, jest tu stałe +12V)
Pin 9 - Dźwignia wycieraczek: pin 2
Pin 10 - Dźwignia wycieraczek: pin 10, kabel ucinamy (jeśli nie mamy regulacji to nic nie robimy)
Pin 11 - Dźwignia wycieraczek: pin 8
Pin 12 - Dźwignia wycieraczek: pin 6
Pin 13 - Dźwignia wycieraczek: pin 7
Pin 14 - Przekaźnik wycieraczek K162: pin 4 - tu sie wpinamy meskim konektorkiem, przekaźnik wyrzucamy (fotki dalej)

Jeśli chodzi o sensor - piny nie są opisane, jeśli nie mamy wtyczki oryginalnej. Gdy jej brak można dorobić, ja użyłem wtyczki komputerowej do zasilania napędy dyskietek. Oczywiście odpowiednio obciąłem:



Wracając do numeracji - pin 1 jest przy "schodkowej" stronie gniazda. Innymi słowy, jak patrzymy jak na fotce niżej to pin 1 jest z prawej.



Część 3: montaż

Odkręcamy parę rzeczy z auta. Po pierwsze obudowa kierownicy, czyli dwa zatrzaski (jeden zaznaczony kółkiem):



I 3 torxy od spodu. Wyciągamy dźwignię wycieraczek, odpinamy ją i odkładamy. Wtyczkę warto wysupłać trochę, żeby móc swobodnie lutować. Zimno było, więc moja nieoceniona narzeczona przyniosła mi zestaw ratunkowy



Dalej to wywalamy przełącznik świateł, warto odkręcić skrzynkę bezpieczników. Do tego usuwamy plastiki, pod które wsadzimy kabel idący do sensora, na górę.

Na pierwszy ogień lutowałem się do przełącznika świateł. Wyciągamy jeden kołek trzymający wiązkę, odizolowujemy i mamy swobodny dostęp. Do przylutowania jest 5 kabelków, szósty trzeba oprawić pinem i wsadzić w kostkę. UWAGA! Przewód do pinu 11 w kostce od przełącznika ma stałe +12V! Jego odizolować, zlutować i zaizolować OSOBNO. Inaczej będzie potrzebny jeszcze bezpiecznik .

Pozostałe lutowałem w kupie, wyglądało to po jakimś czasie tak:



Brakujący pin 4 dorobiłem z klasycznego konektorka żeńskiego, odpowiednio go przycinając i wyginając:





Potem izolujemy wszystko jak trzeba.



Mocujemy kawałek wiązki, myślimy gdzie by tu dać moduł i porządkujemy co się da.

Następnie zajmujemy się przewodem i przekaźnikiem wycieraczek. Jest on w skrzynce bezpieczników. Na kabelku od pinu 14 we wtyczce modułu oprawiamy konektorek męski (swój musiałem odrobinę przyciąć) i wkładamy w pin 4. Rozpiska jest na przekaźniku, ale podaję ją na fotce poniżej:



Idziemy do przełącznika wycieraczek. Kabelki jakoś mocujemy po drodze, pamiętając o regulacji kolumy kierowniczej i obudowie tejże. Z 6 przewodów w zasadzie tylko 4 trzeba doprowadzić aż do kostki (przynajmniej tak jest wygodniej, żeby nie lutować pod kierownicą). Tu już napięć nie ma, więc robimy hurtowo:



Pozostałe dwa, czyli do pinu 1 i 10, mamy uciąć. Dlatego można je sobie odnaleźć w głębi kolumny, przeciąć i tam zlutować - zawsze luźniej przy dźwigni blokującej kolumnę kierowniczą będzie.

W tym rejonie to wszystko. Porządkujemy kable, spinamy opaskami, sklejamy - co tam chcecie. Sporo tego już mam napchane...



Ostatni etap to przeciągnięcie kabelka do góry w rejon lusterka i dolutowanie wtyczki do sensora. To już banał - parę plastików out, wymierzyć, zalutować, zaizolować i voila.

Część 4: test

Warto sprawdzić, czy system działa. Cytując kolegę z FCP:

Cytat:
Jak wszystko podłączyliśmy i jeśli sie nie pomyliłem zapisujac tę tabelkę to po włączeniu zapłonu nic sie nie powinno stac.
Zakłądam ze jest dzien słoneczny i szyba sucha. Jesli przełączymy swiatła na AUTO nic sie nie powinno stac - zasłaniamy czujnik powinny się włączyć
jesli światła się włączą bez zasłaniania czujnika to niedobrze - sprawdzamy czy wszystko dobrze połaczone bo sterownik chodzi w trybie awaryjnym - np nie widzi czujnika.
Teraz wycieraczki - włączamy na czasówke - powinny raz przetrzec szybe (nawet sucha) czekamy parenaście sekund - jak sie znowu włączą i bedą chodziły mniej więcej jak czasowe na pozycji 1 to sterownik w trybie awaryjnym jest i trzeba posprawdzac połączenia.
Jak jest dobrze czyli przetrą szyba raz to bierzemy wode lub co tam mamy pod reka i lejemy na szybe tam gdzie czujnik - wycieraczki powinny sie włączyć i scierac szybe w miare potrzeby włączając kolejne prędkości.
Ja to robiłem przytykając sensor do szyby, bo mocowanie dopiero później przykleiłem.

Część 5: mocowanie sensora

Sensor jest przypinany do takiej ramki:



Jeśli kupiliście sensor z ramką, jest prawie pewne że ją skrzywiono przy odrywaniu z szyby. Nie prostować, pęknie. Ja tak jedną załatwiłem .

Wymyśliłem, że żeby zamocować to estetycznie to najlepiej będzie okleić kawałek szyby ciemną folią z odpowiednim otworem na sensor i przykleić ramkę klejem do szyb. W zakładzie od przyciemniania szyb dostałem ścinek ciemnej folii 3M. Zdjąłem lusterko (a fotochrom łatwo nie schodzi ), zrobiłem szablon i wyciąłem folię:





Następnie wszystko umyłem jak trzeba, przykleiłem na mokro folię i wyszło tak:



Postanowiłem podjechać do zakładu wymiany szyb żeby zapytać, czy mi tego nie przykleją. Panowie powiedzieli, że za 40 zł to zrobią. Niby mogłem taniej kupić tubę kleju, ale się zgodziłem, bo:
- najpierw ramkę wyczyścili ze starego kleju
- przygotowali ją primerem
- na drugi dzień ją przykleili do szyby:





- po upływie doby podjechałem na montaż sensora

Sam montaż też był "profesjonalny", bo mój żel z czujnika postanowił odpaść. Panowie posmarowali czujnik specjalnym mazidłem (nazwali to "aktywator"), żeby wszystko do siebie łądnie przylegało. To samo zrobili ze stykiem żel-szyba, dlatego sensora niemal nie widać i działa jak należy.





Efekt finalny:







Jedyne, co mi zostało to być może wymyślenie jakiegoś pudełka maskującego sensor na szybie i próba przerobienia przełącznika. Za to drugie biorę się na dniach, więc dopiszę jak ten problem rozgryzę.

P.S. Podejrzewam, że Ruscy już to zrobili, ale w Polsce chyba jestem pierwszy .

EDIT: podobno (nie sprawdzałem, tak pisze w poradniku na FCP) po wstawieniu diody prostowniczej 3A pomiędzy piny 4 i 6 we wtyczce świateł po założeniu tego systemu uzyskujemy "dzienne". A dokładniej po zapaleniu silnika będą nam się palić tylko mijania, bez kontrolek i pozycyjnych. To info dla ludzi bez DRLów.
__________________
trzymaj się prawego pasa!
jeździmy oszczędnie

MOJA KOMBIFOKA



Ostatnio edytowane przez czaptan ; 25-03-13 o 23:58
czaptan jest nieaktywny  
 

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[MK1] Interwał wycieraczek - montaż, dobór manetki, podpowiedzi. jeebs Elektryka, audio i alarmy 166 12-12-17 12:24
[MK1] Awaria -Brak świateł mijania, nawiewu, wycieraczek, sterowania szybami rafalsw Elektryka, audio i alarmy 3 20-09-11 09:39
[MK1] Montaż automatycznego załączania świateł d179 Elektryka, audio i alarmy 2 19-04-11 23:44
[FII] instr. montażu przełącznika świateł z reg ośw. zegarów mayak Elektryka, audio i alarmy 3 06-01-11 15:51
Montaż spryskiwaczy świateł moon Inne techniczne 6 26-03-05 12:22

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:10.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u