Forum Focus Klub Polska  
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > FAQ > MK1

Komunikaty

 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Prev Previous Post   Next Post Next
stare 12-10-08, 01:13   #1
arur
Turysta
 
Avatar arur
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Skąd: Andrychów
Ford Focus I FL
kombi
2.0 Zetec 170KM manual
marzec
2003
KWA powiat wadowicki (Wadowice)
Postów: 559
Domyślnie "Komputer pokładowy,co gdzie i jak podłączyc w TDCI&

Zalozenie moje bylo zamontowanie komputera pokladowego do mojego focusa I TDCi 2004r. Dlugo szukalem na allegro czesci czyli komputera

pokladowego(wyswietlacza), ramki w ktorej on jest (normalnie jest tam taka mala poleczka) i manetki kierunkowskazow z przyciskiem info. Szukalem na necie

jakies informacji jak to zamontowac do mojego focusa i znalezlem na niemieckiej stronie tylko ze z niemieckiego nic nie rozumiem. A na forum znalazlem jak

zamontowac to do focusa ktory nie ma wiazki pod komputer tylko ze do TDDi przed liftem a do mojego cos bylo inaczej. Troche balem sie podpinac bo nie mialem

dokladnych informacji gdzie co i jak. Wiec kupilem wiazke instalacji elektrycznej do focusa 1.8 TDCI 2003r. Ta instalacja byla ze sroda samochodu. I w ten

sposob mialem wtyczke, piny do wtyczki od menetki kierunkowskazow i piny do innych wtyczek. Zrobilem troche zdjec wiec postaram sie to wytlumaczac tak jak

umiem
Wiazke zaczalem rozplatywac, przecinac czarna izolacje i szukac w ktore miejsca ida kabelki od wtyczki komputera pokladowego.

Tak wygladala instalacja elektryczna na poczatku przed moja ingerencja



Wtyczka do komputera pokladowego:



A tak wygladala wiazka po odcieciu 15 kabelkow od wtyczki komputera pokladowego:



Sama wiazka do komputerka:



Wszystko dokladnie zapisalem z ktorego gniazka ida kabelki i porobilem zdjecia kazdego kabelka z potrzebnej mi wiazki. Bylo pare przewodow ktore nie byly

podpiete bezposrednio do zadnej wtyczyki tylko byly polaczone do innych kabli w srodku wiazki co mnie bardzo zdziwilo ze zadnej koszulki termokurczliwej

tylko sama izolacja i zgrzene kabelki:






Trzeba rozkrecic pokrywe co jest zaraz za kierownica, obudowe licznika, sam licznik, polke co zaslania skrzynke z bezpiecznikami, sama tablice na ktorej sa

bezpieczniki wtedy wszystkie wtyczki bedzie ladnie widac i bezproblemu znajedzmy kabelki ktore chcemy. Trzeba tez odkrecic po stronie pasazera schowek i

oslone po prawej stronie pasazera tam sa potrzebne nam wtyczki w ktore podlaczymy pare kabli.

Pierwszy kabelek PIN 1 we wtyczce od komputera jest koloru czarno-pomaranczowego, jest on od poziomu plynu w zbiorniku od spryskiwacza szyb i reflektorow.



Niestety moj stan zdrowia za bardzo nie pozwalal na dluga prace ale bardzo chcialem zamontowac ten komputer pokladowy i nie podlanczalem kabli

odpowiedzialnych za poziom plynu w spryskiwaczu i za czujnik temperatury gdyz potrzeba chyba odkrecic lewe nadkole z przedu zeby rozkreic taka duza czarna

wtyczke. Miesci sie ona w srodku kabiny z lewej strony na dole. Laczy ona wiazke ze srodka samochodu z ta co jest przy silniku. Z tego co sie orientuje to

moj samochod ma wiazke pod te czujniki tylko trzeba dolozyc piny. Gdy wyzdrowieje napewno to podlacze i zrobie fotki co i jak.

Oto ta wtyczka po rozebraniu (ten kabelek ktory trzymam koloru czarno-pomaranczowego):



Nastepny przewod to przewod idacy do menetki kierunkowskazow. Pin we wtyczke od komputera numer 2 a pin we wtyczke od manetki kierunkowskazow numer 10 kolor

kabelka czarno-zółty

Wtyczka i kabelek od komputera:



Wtyczka do menetki kierunkowskazow



Nastepny przewod 4 pin we wtyczce od komputera, kolor kabla bialy:



Od wtyczki komputera idzie on do wtyczki znajdujacej sie po prawiej stronie na dole na miejscu pasazera C63 pin 9.



Ten sam przewod idzie do wtyczki do wtyczki od radia:



Nastepny przewod to pin numer 10 we wtyczce od komputera, kolor brazowo zolty, jest on od czujnika temeratury:



Idzie on do wtyczki po stronie pasazera C71 PIN 17



Nastepny przewod we wtyczce od komputera to pin numer 11 koloru czarno bialego, jest on od czujnika temperatury.



Idzie on do wtyczki po stronie pasazera C71 PIN 14



Nastepny przewod we wtyczce od komputera to pin numer 14, koloru bialo niebieskiego.



Idzie on do wtyczki po prawej stronie pasażera C63 PIN 12. Tego pinu w mojej wiazce nie bylo wiec wyciaglem z tej starej wiazki co kupilem i podlaczylem do

wtyczki. W gniezdzie co siedzi wtyczka z tym kabelkiem byl juz przewod ale podobno sa niektore wiazki co go nie maja wtedy trzeba go poszukac w modole PCM

Niestety nie mam zdjec co zrobic jak go nie ma i gdzie jest. Tutaj jest zdjecie ze starej wiazki:



Nastepny kabel we wtyczce do komputera to pin numer 16 koloru czarno-pomaranczowego.



Idzie on do wtyczki po stronie pasazera tylko ze innej niz ostatnio idzie ona do modolu (chyba nazywa sie to modol GEM) w kazdym razie to druga wtyczka od

gory taka żółta. Jest tam piec wtyczek, ale ta ktora jest nam potrzebna to druga wtyczka od gory, a czwarta od dolu.




ZDJECIE 23

Na tym zdjeciu pokazany jest ktory to kabelek. Niestety ta wtyczka miala bardzo dziwna numeracja i nie moglem sie doczytac ktory to numer pinu ale zrobilem

zdjecie dosc dokladne wiec mysle ze nie bedzie problemow. Niestety tego pinu u mnie nie bylo i musialem go przelozyc ze starej wiazki wiec mysle ze przy

montazu nie bedzie problemow ze znalezieniem ktory to pin.( jak narazie to sa same zdjecia z tej starej wiazki a to jest juz zdjecie z samego montazu gdyz

chce pokazac w ktorym miejscu znajduje sie ta wtyczka i ktory to kabelek. Zdjecia z montazu beda w dalszej czesci)





Nastepny pin we wtyczce to pin numer 17, kolor kabelka to pomaranczowo-żółty.



Ten kabelek idzie do gniazda C-A 10 ale po drodze laczy sie z innymi przewodami i zmienia kolor na czarno pomaranczowy. Ten sam przewod idzie do licznika,

kolor przewodu pomarańczowo-żółty i pin we wtyczce licznika to 14



a oto do ktorego gniazda idzie. Gniazdo znajduje sie po stronie kierowcy za tablica bezpiecznikow.



Nastepny przewod we wtyczce licznika to pin numer 18, koloru zielono-żółtego.



Ten przewod laczy sie z innymi przewodami i idzie do wtyczki do skrzynki bezpiecznikow C-F 2. Po zdrodze zmienia kolor i laczy sie z przewodem

zielono-czarnym.



A idzie do wtyczki C-F 2



Nastepny przewod we wtyczce komputera to pin numer 20, kolor przewodu czarno-żółty jest to masa czyli mozna ten przewod podlaczyc bezposrednio do karoserii.

Ten przewod laczy sie tez z innymi przewodami w wiazce. Ja do podlaczylem do czarnego kabla(masy) znajduje sie on po stronie kierowcy po prawej stronie(dosc

gruby czarny przewod), jest przykrecony do karoserii(dosc gruby czarny przewod)



Nastepny przewod we wtyczce od komputera pokladowego to pin numer 21, koloru pomarańczowo-żółty



Jest on polaczony z przewodem we wtyczce licznika PIN numer 3 . Zdjecie wtyczki licznika:


Nastepny przewod we wtyczce komputera to pin numer 23, kabel koloru brazowo-czerwony,



Idzie on do wtyczki po stronie pasazera C63 PIN 10.



Nastepny przewod we wtyczce komputera pokladowego to PIN numer 24, koloru żółtego.



Idzie on bezposrednio do licznika na PIN numer 12. Trzeba miec ten pin bo u mnie go nie bylo i wyciaglem go z tej starej wiazki z wtyczki licznika.
Niestety fotki juz nie mam ale tam jest we wtyczce licznika wolne miejsce i tylko trzeba tam wlozyc pin. Wtyczka jest ponumerowana z kazdej strony wiec mysle

ze nie bedzie problemu.

Nastepny przewod we wtyczce od licznika to PIN numer 25, przewod koloru bialo czerwonego.



Idzie on do wtyczki po stronie pasazera C63 PIN 11



Ostatni przewod we wtyczce komputera pokladowego to PIN numer 26, przewod koloru bialego.



Idzie on do zlacza diagnostycznego na PIN numer 7 ale po drodze laczy sie z innymi przewodami i zmienia kolor kabla na biało-czarny:



Oto zdjecie zlacza diagnostycznego i przewod bialo-czarny.



Mysle ze ten opis powinien w miare wytlumaczyc co i gdzie podlaczyc. Mam troche fotek z montazu komputera pokladowego w moim focusie, nie jest tego duzo ale

moze wyjasni niektorym jak laczyc przewody...

Tutaj wpinam pin 10 do wtyczki od manetki kierunkowskazow.



Jest to zdjecie wstyczki numer C63. Znajduje sie ona po stronie pasazera po prawiej stronie na dole. Sa tam 3 wtyczki to ta na srodku. Tutaj trzeba podlaczyc

4 rozne przewody. Na tej fotce pokazane jest w ktorym miejscu trzeba wlozyc pin z bialo-niebieskim przewodem(14PIN we wtyczce do komputera pokladowego)



Na tym zdjeciu juz po podlaczeniu tych czterech przewodow. Nie bylo tylko pinu 12 w tej wtyczce a pozostale byly wiec z pozostalymi 3 przewodami tylko musimy

polaczyc je do tych co juz sa w tej wtyczce. Dla przypomnienia jest to wtyczka C63


Na tym zdjeciu widac podlaczenie przewodu z komputera pokladowego PIN numer 17 do wtyczki licznika PIN numer 14.



Na tym zdjeciu widac podlaczenie przewodu z wiazki komputera pokladowego pin numer 18 do gniazda w tablicy bezpiecznikow C-F 2 PIN 2




Mam nadzieje ze ten opis przyda sie komus kto chce miec taki bajerek jak komputer pokladowy a nie ma wiazki! Oczywiscie tyczy sie to tylko focusów I z

silnikiem TDCi po lifcie.
Jest to tylko maly opis co i gdzie jak podlaczyc ale nie bede pisal o czyms takim jak odlaczenie akumlatora czy jak rozkrecic tapicerke, mysle ze jak ktos

nie wie to sobie poszuka na forum. Ja tylko mniej wiecej opisalem co gdzie podlaczyc.

Jak by ktos chcial kupic taki komputer pokladowy z ramka i manetka kierunkowskazow jest w dziale gielda. Bo mam taki jeszcze jeden egzemplarz na sprzedaz

Zdjecia nie sa moze w najlepszej jakosci bo robione moim K800I.
Czas montazu w samochodzie okolo 4,5 godz. od samego przyjscia do garazu do posprzatania po sobie.
W razie pytan prosze pisac smialo bo po to ten watek jest
Mam nadzieje ze bede umial pomoc!!!
Jak cos nie tak napisalem to prosze mnie poprawic to wniose poprawki.




Pozdrawiam arur
arur jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
 

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[MK1] Montaż komputera pokładowego! hayabusa Elektryka, audio i alarmy 180 05-04-19 10:11
[MK1] Montaż komputera pokładowego CAr MK1 138 04-11-18 12:02
[FFI] Montaż komputera pokładowego ? krzysztof.k Inne techniczne 5 13-11-08 21:06
[FFI] montaż komputera pokładowego Marcin_K Elektryka, audio i alarmy 4 27-11-06 15:45
Wiązka do komputera pokładowego - montaż CAr Elektryka, audio i alarmy 14 18-08-05 18:11

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:15.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u