Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Silnik i skrzynia

Komunikaty

Silnik i skrzynia Wszystko o Foczych silnikach

 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Prev Previous Post   Next Post Next
stare 03-10-16, 14:09   #1
Chabs
Sympatyk
Grupa: Śląsk
 
Avatar Chabs
 
Adam
Zarejestrowany: Sep 2009
Skąd: Gliwice
Ford Focus I FL
HB 3D
1.8 TDDi 90KM manual
2002
Postów: 3 586
Garaż
Domyślnie Wymiana cięgna zmiany biegów (TDDi/TDCi).

Jakiś czas temu spotkała mnie dziwna przypadłość, nagle zablokował mi się lewarek zmiany biegów. Dobrze, że na jedynce to mogłem się dotoczyć do domu. Początkowo myślałem, że druga już skrzynia nawaliła. Okazało się, że cięgna zmiany biegów się zerwały. Opiszę tutaj proces ich wymiany, trochę roboty jest ale warto zaoszczędzić na pracy mechanika, bo nie jest to zbytnio skomplikowane. Ok, zaczynamy. Co będzie potrzebne:
1. Zadaszone miejsce z utwardzoną podłogą
2. Kobyłki lub coś do bezpiecznego podparcia samochodu
3. Klucz numer 10
4. Torxy do rozmontowania obudów nagrzewnicy
5. Klucz krzyżakowy do rozmontowania tunelu środkowego

Czynności, tutaj możemy zacząć albo od komory silnika albo od wnętrza, w środku jest trochę więcej zabawy więc zacznę od tego.

1. Musimy ściągnąć cały tunel środkowy, było już to opisywane na forum ale ja napiszę raz jeszcze. Cały tunel trzyma się na trzech wkrętach, schowanymi pod gumowymi cupholderami, wykręcamy je. Dalej należy poluzować linkę od hamulca ręcznego (dzięki temu będzie można "zaciągnąć" ręczny do pionu. Jeszcze po drodze odpinamy wtyczkę od zapalniczki oraz ściągamy obudowę lewarka zmiany biegów.

2. Gdy tunel jest już wyciągnięty przystępujemy do rozebrania obudowy nagrzewnicy oraz nawiewów na nogi. W Tisie jest napisane, że należy ową nagrzewnicę wyciągnąć, ale po co dokładać sobie roboty. Wyciągamy gąbkę, nawiewy idące wzdłuż tunelu (trzyma się na dwóch "nakrętkach"). Dalej sama obudowa trzyma się na 4 wkrętach torx z tego co pamiętam 25 oraz spinkach (tutaj uwaga bo lubią pękać). Żeby wyciągnąć ten od strony pasażera musimy ściągnąć schowek, gdyż tam kryje się kolejna śrubka trzymająca samą rurę nawiewu.

3. Już widzimy, gdzie cięgna biegną. Dochodzimy do momentu kiedy stawiamy sobie pytanie, czy rozciąć matę wygłuszającą (wg. TISU) czy wyciągnąć całą wykładzinę, żeby łatwiej ją było wyprać oraz wysprzątać podłogę ;p Ja wyciągnąłem wykładzinę, przez co nie musiałem rozcinać wygłuszenia. Wybór należy do Was.

4. Odpinamy przeguby kulowe przy dźwigni zmiany biegów i sięgamy ręką do dwóch śrubek 10. Tutaj radzę wziąć coś na uspokojenie bo miejsca jest mało (ale nie tyle co przy pompie vacum w silniku, kto wymieniał ten wie o czym mówię ).

5. Przechodzimy do komory silnika, auto musi zostać dosyć wysoko podniesione do góry, gdyż należy opuścić trochę osłonę termiczną wydechu. Całą operację wykonujemy od góry, cięgna mocowane są do wybieraka skrzyni za [pomocą wygodnych zatrzasków, które należy wcisnąć i bez problemu schodzą z przegubów

6. Wyciągamy puszkę filtra powietrza oraz rurę idącą do turbo, będzie więcej miejsca

7. Wypinamy cięgna i wchodzimy pod samochód. Osłona termiczna trzyma się na dużych nakrętkach bodajże 22 albo 24. Często są pordzewiałe i nadają się do wymiany. Koszt jednej w ASO to około 3-4 złotych Ja odkręciłem 4 i opuściłem osłonę na wydech.

8. Teraz delikatnie wyciągamy cięgna w kabinie. Trzeba to robić dosyć delikatnie, wyczuwamy opór patrzymy co się dzieje, bo mogły się zaczepić o jakiś przewód w komorze silnika.

9. Mamy wyciągnięte cięgna, teraz montujemy wszystko w odwrotnej kolejności

Dziękuję za uwagę, mam nadzieję, że pomimo braku zdjęć zobrazowałem to dosyć czytelnie i nie będzie problemu z wymianą. Do następnego.
Chabs jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
 


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Wymiana skórki gałki zmiany biegów oxxo MK1 2 01-03-14 18:33
[FFI] cięgna zmiany biegów krzysiek.lublin Silnik i skrzynia 6 23-12-10 18:38
[MK1] Plastik, zakończenie cięgna zmiany biegów tomek1haczyk Silnik i skrzynia 13 15-12-09 14:44
Wymiana linek zmiany biegów mr435 Silnik i skrzynia 1 08-05-08 22:32
wymiana galki zmiany biegow stih Silnik i skrzynia 1 18-04-08 08:14

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:23.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u